top of page

Prawdziwy labirynt nie ma Å›lepych zauÅ‚ków, zdradliwych Å›cieżek, majÄ…cych zmylić tych, którzy idÄ…. Nie jest Å‚amigÅ‚ówkÄ…ogrodowÄ… o wielu faÅ‚szywych drogach. Ma jednÄ… Å›cieżkÄ™ wiodÄ…ca od wejÅ›cia do centrum. Labirynty sÅ‚użyÅ‚y, by po nich chodzić, byÅ‚y używane do rytualnych taÅ„ców oraz ceremonii Å›wieckich i sakralnych, te mniejsze sÅ‚użyÅ‚y do kontemplacji, także dziÄ™ki wodzeniu po nich palcem.

 

Symbol labiryntu pojawiaÅ‚ siÄ™ od ponad 4000 lat niezależnie w różnych kulturach, w różnym czasie i zupeÅ‚nie różnych miejscach, takich jak: Kreta, Egipt, caÅ‚a Skandynawia, Indie, Sumatra, Malezja, Polinezja, Afryka, Arizona, Argentyna, Peru, Palestyna, Mezopotamia, Tybet.

 

Różne formy labiryntu byÅ‚y wykonywane z różnych materiaÅ‚ów: ryte na skaÅ‚ach, rzeźbione w drewnie, wplecione we wzór szat, derki lub kosza, ukÅ‚adane z kamieni na ziemi, wybijane na monetach, ukÅ‚adane na posadzkach willi, koÅ›cioÅ‚ów i katedr, wycinane w torfie na polach, sypane kolorowym proszkiem lub mÄ…kÄ… ryżowÄ…, ukÅ‚adane z mozaiki jako motywy na Å›cianach budowli Å›wieckich i sakralnych. Znane też sÄ… starożytne budowle labiryntowe. Komponentami labiryntu sÄ…: meander, serpentyna, spirala, wspóÅ‚koncentryczne koÅ‚a, bÄ…dź kwadraty. Te proste symboliczne elementy labiryntowe (protolabirynty) odnajdujemy w dziejach ludzkoÅ›ci od kilkunastu, a nawet kilkudziesiÄ™ciu tysiÄ™cy lat.

 

WystÄ™powanie labiryntów stwierdzono na wszystkich kontynentach. NajwiÄ™ksza ich ilość i różnorodność przypada na EuropÄ™; tutaj symbol labiryntu byÅ‚ szeroko rozpowszechniony i przybieraÅ‚ rozmaite formy. Starożytny labirynt grecki zostaÅ‚ zaadoptowany przez Rzym i rozpowszechniony tam, gdzie siÄ™gaÅ‚o Imperium Rzymskie: od Brytanii, przez dawnÄ… JugosÅ‚awiÄ™, po póÅ‚nocna AfrykÄ™. Najliczniejsze wystÄ™powanie labiryntów stwierdzono w Europie póÅ‚nocnej: od Wysp Brytyjskich i IslandiÄ™, przez DaniÄ™, NorwegiÄ™, Szwecje, Niemcy, KareliÄ™ fiÅ„skÄ… i rosyjskÄ…, aż po póÅ‚wysep Kola. SÄ… to labirynty ryte na skaÅ‚ach i ukÅ‚adane na ziemi. Åšredniowieczna kultura chrzeÅ›cijaÅ„ska także zasymilowaÅ‚a ten symbol i labirynty pojawiÅ‚y siÄ™ w Å›redniowiecznych manuskryptach oraz na Å›cianach i posadzkach Å›redniowiecznych gotyckich koÅ›cioÅ‚ów (WÅ‚ochy, Algieria, Francja, Niemcy, Anglia).

 

Labirynt czÄ™sto byÅ‚ symbolem Å›wiÄ™tego centrum Å›wiata (Jerozolima, Å›wiÄ™ta góra Baboquirani) i narzÄ™dziem sÅ‚użącym do praktyki symbolicznej pielgrzymki do tego miejsca. W centrach niektórych labiryntów torfowych roÅ›nie drzewo jako odniesienie do drzewa Å›wiata. W innych przypadkach w centrach wielu labiryntów znajdujÄ… siÄ™ symboliczne postacie, jak najbardziej znany Minotaur lub Tezeusz walczÄ…cy z Minotaurem, a także inne znaki lub figury o znaczeniu odrodzeniowych: fontanna, sÅ‚oÅ„ce, księżyc, koÅ›cióÅ‚, kobieta.

 

Znane jest zastosowanie labiryntów w rytuaÅ‚ach inicjacyjnych (na ten temat wiÄ™cej w Czytelni), a także taÅ„ce labiryntu, jak starogrecki taniec żurawia (geranos), taniec skandynawskich żeglarzy czy Å›redniowieczny taniec wielkanocny wykonywany przez księży i mnichów dla uczczenia zmartwychwstania Chrystusa (do tego m.in. sÅ‚użyÅ‚y labirynty na posadzkach katedr).

 

Odrodzenia labiryntów, jak twierdzi Jeff Saward, jeden z najwybitniejszych znawców tematu, zdarzajÄ… siÄ™ wtedy, kiedy kultury redefiniujÄ… same siebie. Od ok. 20 lat w Å›wiecie zachodnim ma miejsce renesans praktyki labiryntu. Labirynty można spotkać w parkach, centrach medycznych, szkoÅ‚ach, wiÄ™zieniach, hospicjach, koÅ›cioÅ‚ach i oÅ›rodkach medytacyjnych w Ameryce PóÅ‚nocnej, a także coraz częściej Wielkiej Brytanii i caÅ‚ej Europie.

 

TYPOLOGIA LABIRYNTÓW

Jeff Saward wyróżnia cztery typy labiryntów: klasyczne, romaÅ„skie, Å›redniowieczne i wspóÅ‚czesne.

 

I. Labirynt klasyczny, znany także jako kreteÅ„ski lub siedmio-zwojowy to najstarsza forma labiryntu (ok. 4000 lat), odnajdywana w różnych wariantach w starożytnej Europie, Indonezji, póÅ‚nocnej Afryce, Indiach, Indonezji, PoÅ‚udniowej Ameryce. Różne odmiany tego labiryntu to m.in. forma owalna i kwadratowa, 7. i 11. zwojowa, typ baÅ‚tycki, indyjski labirynt Chakra-vyuha, 9. zwojowy Indian z poÅ‚udniowej Arizony. Wszystkie te labirynty sÄ… wariacjami jednego podstawowego wzoru (które powstaÅ‚y niezależnie od siebie).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Labirynt romaÅ„ski to labirynt linearny: jego Å›cieżka metodycznie przemierza ćwiartki kwadratu. W czasach Imperium Rzymskiego wzór labiryntu zostaÅ‚ wprowadzony do życia codziennego jako element dekoracyjny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Labirynt Å›redniowieczny, w ksztaÅ‚cie koÅ‚a, kwadratu lub oÅ›miokÄ…ta, Å‚Ä…czy romaÅ„ski podziaÅ‚ na ćwiartki (lub 8 części) z nie-linearnÄ… Å›cieżkÄ…, krążącÄ… po wszystkich częściach labiryntu naprzemiennie, powodujÄ…c poczucie, że nie można przewidzieć, w który kierunku podąży za chwilÄ™. Najbardziej znanym przykÅ‚adem labiryntu Å›redniowiecznego jest labirynt w katedrze w Chartres we Francji (wiÄ™cej szczegóÅ‚ów na temat symboliki jego elementów można znaleźć w Czytelni).

 

 

 

Labirynt klasyczny, znany także jako kreteński lub siedmio-zwojowy to najstarsza forma labiryntu (ok. 4000 lat), odnajdywana w różnych wariantach w starożytnej Europie, Indonezji, północnej Afryce, Indiach, Indonezji, Południowej Ameryce. Różne odmiany teg
bottom of page